Dobierając rodzaj przewodów hamulcowych do pojazdu, należy o podstawowej kwestii – na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Dostępne są przewody hamulcowe gumowe, teflonowe i metalowe. Istotną kwestią jest też kompatybilność przewodów hamulcowych ze specjalistycznymi płynami, które są transportowane za ich pośrednictwem w obrębie układu hamulcowego.
Należy także pamiętać o regularnej wymianie przewodów hamulcowych, ponieważ ich żywotność nie jest nieograniczona. Zalecana jest ich wymiana co około 100 tysięcy kilometrów przebiegu. Jednak warto sprawdzać ich wygląd i oceniać stan ewentualnych uszkodzeń częściej, aby być pewnym niezawodności układu hamulcowego. Wysoka jakość wykonania i używanie solidnych materiałów przy produkcji przewodów hamulcowych wydłużają ich potencjalny czas eksploatacji.
Wysokiej jakości przewody hamulcowe są niezbędne dla bezpieczeństwa
Na szybsze zużycie przewodów hamulcowych z pewnością ma wpływ ich nieodpowiednia lub nadmierna eksploatacja. Jazda po nieutwardzonych drogach stwarza ryzyko uszkodzenia układu hamulcowego przez kamienie i inne potencjalnie szkodliwe elementy. Szczególnie zagrażająca jest jazda bez osłon podwozia. Układ hamulcowy jest też przeciążony zdecydowanie bardziej w dużych samochodach.
Awarie układu hamulcowego stwarzają ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Wycieki płynu hamulcowego prowadzą do jego ubytków w układzie i przyczyniają się do mniej efektywnego hamowania. Stwarza to bezpośrednie niebezpieczeństwo w przypadku groźnych zdarzeń drogowych, kiedy czas reakcji jest kluczowy.
Artykuł powstał we współpracy z producentem POLWENT – Częstochowa, który oferuje wysokiej jakości przewody hamulcowe zapobiegające wypadkom.
Fot. Shutterstock