Mechanika

Rola przewodów hamulcowych w pojeździe i niebezpieczeństwa związane z ich awarią

• Zakładki: 452 • Komentarz: 1


Dobierając rodzaj przewodów hamulcowych do pojazdu, należy o podstawowej kwestii – na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Dostępne są przewody hamulcowe gumowe, teflonowe i metalowe. Istotną kwestią jest też kompatybilność przewodów hamulcowych ze specjalistycznymi płynami, które są transportowane za ich pośrednictwem w obrębie układu hamulcowego.

Należy także pamiętać o regularnej wymianie przewodów hamulcowych, ponieważ ich żywotność nie jest nieograniczona. Zalecana jest ich wymiana co około 100 tysięcy kilometrów przebiegu. Jednak warto sprawdzać ich wygląd i oceniać stan ewentualnych uszkodzeń częściej, aby być pewnym niezawodności układu hamulcowego. Wysoka jakość wykonania i używanie solidnych materiałów przy produkcji przewodów hamulcowych wydłużają ich potencjalny czas eksploatacji.

Wysokiej jakości przewody hamulcowe są niezbędne dla bezpieczeństwa

Na szybsze zużycie przewodów hamulcowych z pewnością ma wpływ ich nieodpowiednia lub nadmierna eksploatacja. Jazda po nieutwardzonych drogach stwarza ryzyko uszkodzenia układu hamulcowego przez kamienie i inne potencjalnie szkodliwe elementy. Szczególnie zagrażająca jest jazda bez osłon podwozia. Układ hamulcowy jest też przeciążony zdecydowanie bardziej w dużych samochodach.

Awarie układu hamulcowego stwarzają ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Wycieki płynu hamulcowego prowadzą do jego ubytków w układzie i przyczyniają się do mniej efektywnego hamowania. Stwarza to bezpośrednie niebezpieczeństwo w przypadku groźnych zdarzeń drogowych, kiedy czas reakcji jest kluczowy.

Artykuł powstał we współpracy z producentem POLWENT – Częstochowa, który oferuje wysokiej jakości przewody hamulcowe zapobiegające wypadkom.

Fot. Shutterstock

comments icon1 komentarz
1 komentarze
377 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *