Mechanika

Dlaczego należy dbać o odpowiedni poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów?

• Zakładki: 186 • Komentarz: 10


Jeszcze do niedawna najpopularniejsze wśród kierowców były skrzynie manualne. Z czasem jednak coraz więcej osób zaczęło decydować się na wersje automatyczne. Wtedy też pojawiły się głosy, że są one znacznie mniej trwałe od skrzyń manualnych, czy jest to prawda?

Dlaczego należy pamiętać o uzupełnianiu oleju do skrzyni biegów?  

Przekonanie o tym, że manualne skrzynie biegów są trwalsze od automatycznych, nie jest do końca słuszne. W dużej mierze za sprawność obu rozwiązań odpowiada smarowanie. W skrzyniach mamy do czynienia z masą metalowych komponentów. Aby nie doszło do ich zatarcia, pomiędzy nimi powinien znajdować się olejowy film. To dzięki niemu części skrzyni są w stanie działać sprawnie. Właśnie dlatego olej do skrzyni automatycznej ma tak duże znaczenie. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w skrzyni zabraknie oleju. Warto również zwracać uwagę na jakość wybieranego oleju.

Jak wybrać olej do skrzyni?

Aby dobrać odpowiedni olej, należy ustalić parametry pojazdu – jego markę, model, rocznik oraz wersję silnikową. Następnie sprawdzamy rodzaj skrzyni: czy jest to wersja automatyczna dwusprzęgłowa, czy inna. Warto również dokładnie przyjrzeć się specyfikacjo olejowej, którą określił producent pojazdu. Po ustaleniu tych parametrów czas na znalezienie najlepszego produktu. Pamiętajmy, że olej do skrzyni automatycznej powinien być wysokiej jakości. W tym przypadku nie warto oszczędzać. Niezwykle efektywne oleje przekładniowe, które można znaleźć na rynku to m.in. te firmy Valvoline. Cechują się one składem pełnym dodatków, które dbają o stan skrzyni. Oleje te zapobiegają powstawaniu korozji, odkładaniu się osadów czy pienieniu. Ponadto są odporne na rozkład, dzięki syntetycznej formule. Dodatkowo umożliwiają oszczędność paliwa, co docenią wszyscy kierowcy, a szczególnie ci poruszający się autami użytkowymi. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje – najlepszeoleje.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon10 komentarzy
10 komentarze
179 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *