Mechanika

Filtr oleju – jaka jest jego funkcja i kiedy go wymieniać?

• Zakładki: 172


Bardzo wielu właścicieli samochodów ignoruje wskazanie dotyczące konieczności wymiany filtra oleju, a olej silnikowy często wymieniany jest później niż powinien być. Takie ignorowanie wskazań dotyczących czynności serwisowych może być tragiczne w skutkach i doprowadzić do poważnej awarii samochodu. Żeby lepiej zrozumieć funkcję filtra oleju, warto poznać mechanizm działania i funkcję tego elementu. 

Jak działa filtr oleju, jaką ma funkcję?

Filtr i olej silnikowy są nierozłącznymi elementami, które umożliwiają sprawną pracę silnika. Zadaniem oleju silnikowego jest poprawa smarowania i zmniejszenie tarć podczas pracy silnika w jego ruchomych częściach. Olej krąży pomiędzy misą a elementami silnika, a w procesie spalania, a także wraz z powietrzem trafiają do niego liczne zanieczyszczenia. W tym momencie istotna jest rola filtra, który odpowiedzialny jest za przechwycenie znacznej części zanieczyszczeń, które mogłyby zaszkodzić pracy silnika. Z czasem filtr może zapychać się i nie działać tak efektywnie. Dlatego właśnie istotna jest nie tylko regularna wymiana oleju, ale także filtra.

Kiedy trzeba wymienić filtr oleju?

Filtr oleju należy wymieniać tak samo regularnie jak sam olej. Najbezpieczniej, gdy będziemy wymieniać filtr co około 15 tyś. km, lub raz w roku. Wymiany filtra powinno dokonywać się wraz z wymianą oleju. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje.

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
102 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *