Mechanika

Hamownia 4×4 – co daje nam badanie samochodu na hamowni?

• Zakładki: 158


Hamowani 4×4 to urządzenie, które pozwala na dokładną diagnostykę silnika i innych podzespołów w samochodzie. Badanie samochodu na hamowni jest konieczne przed tuningiem, a także bardzo przydatne, gdy wstępna diagnoza awarii lub błędu nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Czego możemy dowiedzieć się podczas badania samochodu na hamowni 4×4?

Dokładna diagnostyka awarii na hamowni 4×4

Hamownia inercyjna pozwala zbadać stan jednostki napędowej w kontrolowanych warunkach. Samochód przypięty do rolek poddawany jest testom odpowiadającym jeździe w różnorodnych warunkach. Gdy samochód stoi w miejscu, diagnosta może sprawdzić, jak zachowuje się podczas przyspieszania, hamowania i innych manewrów.

Podczas badania na hamowni 4×4 można sprawdzić faktyczną moc silnika, a także jego moment obrotowy – wykres przedstawiający moment obrotowy może być bardzo pomocny w rozpoznaniu przyczyny obniżonej mocy silnika. Jeśli krzywa ta jest nieregularna, problemu można doszukiwać się w przepływomierzach, czujnikach ciśnienia doładowania czy EGR . Z kolei równomierna krzywa momentu obrotowego przy jednoczesnych spadkach mocy silnika może świadczyć o awarii turbosprężarki, DPF czy układu wtryskiwaczy.

Badanie samochodu na hamowni 4×4 poleca się przede wszystkim wtedy, gdy diagnostyka komputerowa jest niewystarczająca, by stwierdzić, co jest źródłem ciągle pojawiającego się błędu. Jest także niezbędna przed elektronicznym tuningiem samochodu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą TDI-RACING.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
211 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *