Bezpieczeństwo

Bezpieczne dziecko w samochodzie — najważniejsze zasady

• Zakładki: 469


Podróżowanie z dzieckiem w aucie staje się coraz popularniejsze i częstsze. Raz na jakiś czas decydujemy się na dłuższą przejażdżkę z naszą pociechą, do której to powinniśmy się właściwie przygotować. Odpowiedzialny rodzic wie, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w samochodzie. Nie wystarczy jedynie „jakiś” fotelik samochodowy. Jakie są inne sposoby na przygotowanie malucha do jazdy samochodem tak, by w trakcie dziecko było w pełni bezpieczne?

Dobrze dopasowany fotelik samochodowy

Foteliki dziecięce kupujemy często razem z resztą wyprawki dla dziecka. Przy wyborze fotelika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość, materiał wykonania czy dopasowanie do wieku i wagi dziecka. Na takim wyposażeniu nie powinniśmy oszczędzać, więc najlepiej jest zainwestować w zupełnie nowy fotelik. W podjęciu decyzji o konkretnym modelu mogą pomóc testy ADAC. W polskim prawie przewożenie dziecka w foteliku dotyczy każdego malucha poniżej 150 centymetrów.

Montaż fotelika

Wbrew pozorom nie wystarczy umieścić fotelika na tylnym siedzeniu. Odpowiedni montaż to kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Nie każdy fotelik pasuje do wszystkich modeli pojazdów. Musimy zatem przymierzyć siedzisko dla dziecka i sprawdzić, czy jest stabilnie przymocowane. W montażu pomóc może instrukcja, którą warto przeczytać tuż po zakupie. Dość często popełnianym błędem jest nieprawidłowe zamocowanie fotelika bądź nosidełka. Powoduje to znaczny spadek bezpieczeństwa, a nawet naraża dziecko.

Pasy bezpieczeństwa

Obowiązek zapinania pasów w trakcie jazdy dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nawyk ten powinniśmy wpajać naszym pociechom od najmłodszych lat jako fundamentalną zasadę bezpieczeństwa. Często zdarza się jednak, że pasy zapinamy nieprawidłowo, narażając tym samym siebie i innych pasażerów. Pamiętajmy więc o poprawnym wyregulowaniu wysokości i ciasnym napięciu uprzęży. To da nam całkowitą pewność braku zagrożenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
789 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *