Bezpieczeństwo

Najważniejsze systemy bezpieczeństwa samochodu

• Zakładki: 477 • Komentarz: 2


Obecnie coraz trudniej jest znaleźć osobę, która nie posiada własnego samochodu. Auta umożliwiają wielu osobom dojazd do pracy, szkoły czy w inne oddalone miejsce. To komfortowy środek transportu, ale tylko wtedy, gdy jest dla nas bezpieczny. Producenci dbają więc o wyposażanie samochodów w podstawowe systemy bezpieczeństwa i nie są to jedynie pasy. Jakie jeszcze systemy posiadają współczesne samochody?

Układ bezpieczeństwa biernego

W samochodach występują układy bezpieczeństwa, które zostały podzielone na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest bierny system bezpieczeństwa. Ma on za zadanie niwelować skutki kolizji bądź wypadku drogowego. Elementy tego układu są stale udoskonalane. Należą do nich nadwozie pojazdu, a w szczególności materiał wykonania oraz kształt. W samochodach znajdziemy także poduszki bezpieczeństwa, które chronią kierowcę i pasażerów przed uderzeniem bezpośrednio w element wnętrza pojazdu. Kolejnym systemem są pasy bezpieczeństwa. W sytuacji gwałtownego hamowania lub zderzenia utrzymują one kierowcę i pasażerów w fotelach. Bardzo istotne jest odpowiednie zapięcie pasów tak, by utrzymać ciężar ciała i zminimalizować obrażenia.

Układ bezpieczeństwa czynnego

Układem bezpieczeństwa czynnego nazywamy wszystkie urządzenia i systemy w samochodzie, które pozwalają uniknąć wypadku. Pomagają nam w bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a nawet naprawiają błędy popełnione przez kierowców. Są to:

  • ABS — przeciwblokujący układ hamulcowy,
  • ESP — system stabilizacji toru jazdy,
  • BLIS — system informacji o martwym polu,
  • ICC — zachowanie bezpiecznego odstępu, czyli system aktywnego tempomatu,
  • TC, TCS — kontrola trakcji,
  • AFIL — alarm niezamierzonego przekroczenia linii (zjechania z pasa ruchu),
    BAS — asystent hamowania.

Zdecydowanie nie warto rezygnować ani oszczędzać na systemach bezpieczeństwa w samochodzie. To dzięki nim podczas jazdy odczuwamy spokój, a bezpieczeństwo zapewnione jest zarówno nam, jak i naszym pasażerom.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
761 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *