Bezpieczeństwo

Wszystko, co musisz wiedzieć o słupkach parkingowych

• Zakładki: 50


Nawet jeśli jesteś dumnym posiadaczem miejsca parkingowego przed własną posesją, z pewnością nie raz i nie dwa zdarzyło się, że ktoś zatrzymał się na twoim miejscu. Na domiar złego nie zawsze udawało się znaleźć inne miejsce do zaparkowania, co skutkowało wycieczkami po okolicy. Z odsieczą przychodzą słupki parkingowe! Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć, by nie narazić się na nieprzyjemności.

Czy postawienie słupka parkingowego wymaga zgody?

Słupek parkingowy może być zamontowany jedynie na terenie prywatnym, pod warunkiem że postawienie go nie utrudni dojazdu służbom miejskim (policji, straży itp.). Jeśli prowadzisz biznes na terenie własnej posesji i chcesz przy pomocy słupków lub barierek wydzielić miejsca parkingowe dla klientów, również masz do tego prawo. Podobnie wygląda kwestia wykupionego miejsca parkingowego na osiedlu. W każdym z przypadków musisz uzyskać zgodę zarządy danego terenu. Jakie organy mogą wydać pozwolenie?

  • Wspólnota mieszkaniowa – dotyczy wykupionych miejsc postojowych, przypisanych do mieszkania lub domu.
  • Urząd miasta lub gminy – dotyczy blokady na terenie miejskim, czyli najczęściej przed sklepami i firmami usługowymi.  

Jaki rodzaj słupka parkingowego możesz postawić na miejscu postojowym?

Słupki parkingowe muszą mieć odpowiedni atest, który potwierdza ich wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Możesz zdecydować się zarówno na składane słupki parkingowe starszego typu obsługiwane ręcznie za pomocą kluczyka, jak i w pełni automatyczne słupki na pilota.  Do najpopularniejszych rozwiązań należą tradycyjne słupki parkingowe i słupki uchylne. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zapory automatyczne, które za sprawą jednego przycisku zrównują się z ziemią, wsuwając się do tunelu, by w razie konieczności umożliwić służbom przejazd. Zanim wybierzesz słupek, dzięki któremu zapewnisz sobie komfort parkowania i bezcenny spokój, oceń natężenie ruchu w miejscu, w którym chcesz zablokować przejazd. Ważną kwestią jest również wysokość i szerokość słupka.  W przypadku słupków automatycznych w grę wchodzi jeszcze możliwość otwarcia/zamknięcia blokady przy braku zasilania.

Czym grozi nielegalny montaż słupków parkingowych?

Samowolne postawienie słupków parkingowych bez wcześniejszego uzyskania zgody zarządcy terenu skutkuje usunięciem blokady i grzywną w wysokości 500 zł. Jeśli wjedziesz na zabezpieczone słupkami miejsce parkingowe, które nie należy do ciebie, również będziesz musiał liczyć się z karą. Gdy zamontowana przez ciebie zapora blokuje przejazd odpowiednim służbom lub też stwarza niebezpieczeństwo drogowe, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej lub prawnej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Twoja Brama.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
207 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *