Podróż samochodem

Jak zwiedzać wiosną Europę podróżując samochodem?

• Zakładki: 116 • Komentarz: 1


Podróżowanie własnym samochodem to duża wygoda i niezależność, bo trasę planujemy według własnych upodobań i nie jesteśmy zależni od rozkładów jazdy. Autem swobodnie da się jeździć po niemal całej Europie, ale jak zaplanować taką wyprawę, by przebiegała ona bez żadnych problemów?

Zaplanuj trasę, aby nie ominąć ciekawych miejsc do zwiedzenia

Na upartego da się podczas jednego urlopu objechać cały kontynent, pozostaje jednak pytanie, co naprawdę się podczas takiej wycieczki zobaczy. W podróżowaniu własnym samochodem nie chodzi przecież tylko o zaliczenie jak największej liczby kilometrów – jedziemy też po to, by zwiedzić ciekawe miejsca. Tych zaś w Europie nie brakuje i każdy kraj ma mnóstwo atrakcji, zabytków i miejsc znanych z unikalnej przyrody.

Dobrym pomysłem będzie więc opracowanie trasy obejmującej tylko kilka państw, na przykład z Polski do Hiszpanii przez Niemcy i Francję albo na Bałkany, mijając po drodze Słowację oraz Węgry. Drogę powrotną wytyczamy oczywiście inną trasą, by nie przejeżdżać dwa razy przez te same miejsca.

Ubezpieczenie podczas podróży – co wybrać OC/AC

Przepisy drogowe nie są we wszystkich państwach identyczne, chociażby w zakresie ograniczeń prędkości czy dopuszczalnych promili, i to koniecznie powinno się sprawdzić jeszcze przed wyjazdem – za granicą mandaty potrafią być naprawdę wysokie. Kierowca musi mieć ubezpieczenie OC, ale jak informuje Okiem turysty, warto jeszcze wykupić polisę AC oraz dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje niespodziewane wydatki, gdyby podczas wycieczki doszło do wypadku czy awarii samochodu. Plus obowiązkowo oddajemy auto do przeglądu, naprawiamy ewentualne usterki i uzupełniamy wyposażenie.

Jakie koszty trzeba uwzględnić podczas podróży samochodem?

Wybierając trasę zwracamy uwagę nie tylko na atrakcje, jakie czekają nas po drodze, ale również na koszty, z jakimi ta wyprawa się wiąże. Na początek paliwo. Za granicą tankowanie nierzadko jest sporo droższe niż w Polsce i pod tym względem sporo wydamy między innymi w Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, krajach skandynawskich. Mniej obciążające dla budżetu będzie za to jeżdżenie po krajach bałkańskich. Na większości autostrad płaci się za przejazd, czyli dochodzi jeszcze koszt zakupu winiety.

Kolejne koszty to noclegi i wyżywienie, tu jednak sporo da się zaoszczędzić wybierając mniej uczęszczane trasy i omijając te największe metropolie. Po drugie, podróżując po Europie wiosną wychodzi dużo taniej, bo ruch turystyczny dopiero się zaczyna, więc ceny jeszcze są niższe. Nie mówiąc już o tym, ile czasu się oszczędza unikając największych korków jak te w szczycie wakacji.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
353 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *