Mechanika

Zastosowanie pomp próżniowych

• Zakładki: 192


Pompa próżniowa to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach. Na jakiej zasadzie działa? Gdzie się ją stosuje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak działa pompa próżniowa?

Pompa próżniowa to specjalistyczne urządzenie, które wykorzystuje się w celu odsysania gazów oraz cieczy w celu uzyskania próżni. Wśród tego typu urządzeń wyróżnia się pompy magnetyczne, objętościowe, strumieniowe, adsorpcyjne, kondensacyjne, jonowe i molekularne. Co więcej, mogą to być urządzenia olejowe lub bezolejowe, co pozwala dopasować model pompy do przeznaczenia.

Zastosowanie pomp próżniowych

Jak wspomniano we wstępie pompy próżniowe to urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są mi.in w silnikach spalinowych, a także innych układach samochodów (m.in. układzie hamulcowym). Pompa próżniowa to również podstawowy element klimatyzatora, który odpowiada za jego regularne osuszanie i uzupełnianie nowym środkiem chłodzącym. Wykorzystywana jest również w przemyśle (m.in. spożywczym, czy farmaceutycznym), różnego rodzaju produkcji (m.in. tworzyw sztucznych), a nawet do przeprowadzania zabiegów medycznych (np. do odsysania krwi).

Podsumowując należy stwierdzić, że pompy próżniowe to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie działanie nie tylko samochodów osobowych, ale również wielu różnych urządzeń i instalacji, które są powszechnie użytkowane. Szukając ich warto zapoznać się z ofertą firmy TECHEM, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
159 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *