Akcesoria

Czym są najazdy samochodowe i jak je wykorzystać? Wyjaśniają eksperci z firmy XL-NARZEDZIA.PL

• Zakładki: 32


Najady samochodowe, zwane również rampami podjazdowymi lub po prostu podjazdami, to rodzaj przenośnej konstrukcji, która stanowi alternatywę dla kanału, lewarów, a także podnośników ręcznych i automatycznych, używanych w warsztatach samochodowych. Najazd pozwala na uniesienie samochodu – przodu lub tyłu – umożliwiając dostęp do podwozia. 

Coraz więcej osób decyduje się na proste naprawy samochodowe. Jeśli grzebanie w aucie jest twoją pasją lub po prostu odstresowuje cię, warto zadbać o to, aby w twoim przydomowym warsztacie znalazło się odpowiednie wyposażenie, pozwalające na szybkie i sprawne przeprowadzenie napraw czy też wprowadzenie niewielkich modyfikacji. Tym, czego potrzebujesz, są wspomniane najazdy samochodowe. Nie tylko umożliwiają szybkie dostanie się do podwozia, co w przypadku drobnych napraw i zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia jest nieocenionym wsparciem, ale i umożliwiają lepszą ekspozycję pojazdu. Właśnie dlatego z najazdów samochodów często korzystają właściciele salonów dealerskich i komisów samochodowych.  Najazdy wykorzystywane są podczas umieszczania auta na lawecie, a także załadunku i rozładunków towarów w sklepach, halach magazynowych lub placach budowy. Tego typu konstrukcje mogą pomóc w zapewnieniu osobom niepełnosprawnym lub starszym bezpiecznego i łatwego dostępu do garażu.

Jak wybrać odpowiednią rampę podjazdową do garażu?

Aby wybrać odpowiednią rampę podjazdową do garażu, należy określić, jakiego rodzaju pojazd będzie korzystał z rampy. Następnie trzeba zdecydować, jaki typ rampy będzie najlepszy dla danego garażu – najazd składany, stały czy teleskopowy. Kolejnym ważnym czynnikiem jest konstrukcja samej rampy. Powinna być wykonana z trwałego materiału, takiego jak stal lub aluminium, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.  W przypadku rampy stałej najlepszym wyborem jest beton lub stal. Tanie, źle pospawane materiały, mogą wyginać się pod ciężarem pojazdu. W takiej sytuacji o wypadek nietrudno.  W przypadku przenośnych konstrukcji warto zadbać o tak zwane kobyłki, czyli podstawki zabezpieczające. Chcąc zapobiec niekontrolowanemu przemieszczaniu się najazdu samochodowego, trzeba ustawić go na płaskiej powierzchni, dbając o to, aby nie była grząska, mokra i śliska. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania najazdów samochodowych, trzeba pamiętać, by znajdujący się na konstrukcji pojazd miał zaciągnięty hamulec ręczny. 

Jak konserwować najady samochodowe w garażu?

Na bezpieczeństwo najazdów samochodowych, zainstalowanych w przydomowych garażach, wpływa także ich konserwacja. Jej częstotliwość podyktowana jest rodzajem materiału, z którego wykonano najazdy. Wszelkie uszkodzenia lub zarysowania należy natychmiast naprawić. Trzeba regularnie sprawdzać, czy śruby i lub elementy mocujące są dobrze dokręcone. Jeśli to konieczne, należy je odkręcić i ponownie dokręcić. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
131 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *