Akcesoria

Jaką przyczepę samochodową kupić? Porady ekspertów TRUCK1

• Zakładki: 62 • Komentarz: 2


Masz do przewiezienia ładunek o dużych gabarytach? Myślisz o zakupie przyczepki? Posiadanie własnej przyczepy samochodowej ma sporo plusów, ale zanim zdecydujesz się na zakup, musisz wiedzieć parę rzeczy. Przeczytaj nasz nowy wpis i zobacz, na co zwracać uwagę. 

Przyczepa samochodowa a przepisy

Co o przyczepkach mówi prawo? Przede wszystkim, wbrew powszechnemu przekonaniu, jako kierowca nie musisz mieć specjalnych uprawnień do prowadzenia pojazdu z przyczepą. W zupełności wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B. Wszystko to pod warunkiem, że masa całkowita nie przekracza 3500 kg. Jak to sprawdzić? Na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego swojego samochodu zobaczysz pole F.1, które opisuje maksymalną masę całkowitą pojazdu. Zwróć też uwagę na pole O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem najazdowym (O.1 określa maksymalną masę bez hamulca). 

Przed zakupem przyczepki nie zapomnij też sprawdzić, czy Twoje auto posiada w ogóle hak, do którego będzie można podłączyć przyczepę. Pamiętaj też o tym, że w samochodzie z przyczepką obowiązują Cię inne ograniczenia prędkości! Na terenie zabudowanym zespół pojazdów składający się z samochodu i przyczepy jest traktowany tak jak samochód osobowy, więc przyczepy samochodowe można prowadzić tak samo jak osobówkę. Ale już poza terenem zabudowanym ograniczenie wynosi do 70 km/h na drodze jednojezdniowej i 80 km/h na drodze dwujezdniowej, ekspresowej i autostradzie. Dopilnuj wszystkich przepisów, aby uniknąć mandatu i problemów z firmą ubezpieczeniową w razie wypadku.

Jakie parametry sprawdzić?

Co jeszcze musisz wiedzieć? Przyczepy możemy podzielić na lekkie i ciężkie – pierwsze z DMC do 750 kg i drugie z DMC powyżej 750 kg (muszą mieć hamulec najazdowy). Przed zakupem sprawdź też wymiary przyczepki i jej ładowność. Zwróć też uwagę na jakość konstrukcji, możliwość regulacji podwozia czy dodatek plandeki do ochrony ładunku

Sprawdź stan techniczny przyczepy

W wielu przypadkach decydujemy się na zakup używanej przyczepy samochodowej. Co sprawdzić przy zakupie modelu z rynku wtórnego, tak jak z TRUCK1? Na początku sprawdź, jak przyczepa wygląda z zewnątrz – czy nie ma oznak zużycia albo mocnych śladów rdzy. Oprócz tego musisz sprawdzić, czy sprawne jest oświetlenie i w jakim stanie są amortyzatory. Planujesz przecież przewozić nią ciężkie ładunki, dlatego ich sprawność jest kluczowa. Jeżeli przyczepka została wyposażona w hamulec najazdowy, sprawdź też jego stan techniczny – czy nie jest zbyt mocno albo zbyt luźno napięty. Odpowiednia regulacja hamulca odpowiada za zmniejszenie ryzyka blokowania się kół i bezpieczną jazdę.

Fot. Shutterstock.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
157 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *