Mechanika

Jak nie dać się oszukać w warsztacie mechanicznym?

• Zakładki: 334


Awaria samochodu może mieć najróżniejsze przyczyny, do których dotrzeć może tylko doświadczony mechanik samochodowy. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak powierzyć naprawę swojego auta zaufanemu fachowcowi. Co, jeśli nie znamy żadnego dobrego serwisanta? Czy warto zaufać polecanym przez innych ofertom? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by nie zostać oszukanymi przez mechaników?

Samodzielny zakup części

Nie da się ukryć, że im mniejsze koszty naprawy poniesie serwis, tym większy zarobek dla niego pozostanie. Bardzo powszechną praktyką jest stosowanie tańszych zamienników i liczenie ich po wyższej cenie. Co zatem zrobić? O wiele bardziej będzie nam się opłacać zamawianie części i dostarczanie ich mechanikowi. Sami wybierzemy podzespoły, które według nas będą odpowiednie i na pewno na tym nie stracimy. Tym bardziej że mamy możliwość porównania cen u różnych producentów i wybrania najrozsądniejszej. Dodatkowo warto spisać protokół przekazania części.

Niepotrzebne naprawy

Niektórzy nieuczciwi serwisanci mogą podejmować się napraw lub wymiany elementów, które w rzeczywistości nie są uszkodzone, by zwiększyć swój zarobek. Dobrym rozwiązaniem, aby temu zapobiec, jest spisanie protokołu jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac serwisowych. W protokole mechanik powinien zawrzeć informacje o elementach, które wstępnie uznał za uszkodzone. W przypadku wykrycia kolejnych wad w późniejszym czasie ich naprawa musi zostać skonsultowana z klientem. Spisanie wstępnego kosztorysu da nam pogląd na to, jaki budżet będziemy musieli przeznaczyć na naprawę.

Przedłużanie czasu naprawy

Zdarza się, że nasze auto okupuje parking warsztatu dłużej, niż początkowo zakładaliśmy. Często powodem może być brak potrzebnych części w magazynach czy wykrycie kolejnej usterki. Jednak równie często wynika to z niesłowności serwisantów. Na samym początku poprośmy serwis o określenie maksymalnego czasu naprawy pojazdu najlepiej na piśmie. Da nam to możliwość dochodzenia roszczeń, jeśli remont faktycznie zajmie więcej czasu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
321 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *