Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie samochodowe, dzięki któremu można otrzymać pieniądze z tytułu odszkodowania, jeśli ubezpieczone auto ulegnie zniszczeniu bądź kradzieży. AC działa zarówno w przypadkach będących winą kierowcy, jak i spowodowanych przez osoby trzecie czy siły natury. Istnieją jednak sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Jakie i dlaczego? Sprawdź!
Szkoda z winy kierowcy a wypłata odszkodowania
Uszkodzenie pojazdu z winy kierowcy prowadzącego samochód objęty autocasco zalicza się do sytuacji, w których odszkodowanie zostanie wypłacone. Oznacza to, że jeśli jedziesz drogą i przypadkowo uderzysz w inny samochód bądź płot i Twoje auto będzie wymagało naprawy, za taką naprawę co najmniej częściowo zapłaci ubezpieczyciel.
Istnieją jednak wyjątki od reguły. Jeżeli prowadziłeś samochód po spożyciu alkoholu lub narkotyków, nie będzie Ci przysługiwało prawo do odszkodowania. Podobnie jeśli będziesz prowadził auto z AC – lub ktoś siądzie za kierownicą Twojego samochodu z AC – bez prawa jazdy, pieniądze nie zostaną wypłacone. Jeszcze inną przesłanką do odmowy wypłacenia odszkodowania jest udowodnienie, iż szkoda była umyślna.
Kiedy pieniądze z AC nie zostaną wypłacone?
Kolejne sytuacje, w których będziesz musiał samodzielnie zapłacić za naprawę szkody samochodu objętego autocasco, to m.in.:
- powstanie szkody w państwach wykluczonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), np. Ukrainie, Białorusi, Rosji, Mołdawii,
- wypadek na skutek złamania przepisów ruchu drogowego,
- uszkodzenie wynikające z prowadzenia pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem,
- pozostawienie dokumentów lub kluczyków w samochodzie, który został skradziony.
Na koniec pamiętaj, że AC to ubezpieczenie przypisywane do pojazdu, nie do osoby. Jeżeli wykupiłeś je dla jednego auta, a wypadek spowodujesz innym, nie otrzymasz odszkodowania.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Human.org.pl.
Zdj. Shutterstock