Ubezpieczenie

Zaniżone odszkodowanie z OC – co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie?

• Zakładki: 331 • Komentarz: 1


Stłuczka jest bardzo stresującym dla większości kierowców zdarzeniem. Niestety podpisanie oświadczenia sprawcy czy wizyta policji na miejscu kolizji jest dopiero początkiem nieprzyjemności, z jakimi borykają się właściciele uszkodzonych pojazdów. Niestety wielu z nich skarży się na zaniżone odszkodowanie z OC. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie?

Jak uzyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania z OC?

Bez względu na to, czy ubezpieczyciel naprawia szkodę w formie gotówkowej czy bezgotówkowej, właściciele uszkodzonych samochodów muszą liczyć się z próbami zaniżenia kosztów naprawy. W przypadku bezgotówkowej likwidacji szkody należy sprawdzić, jakich części użyto do naprawy i czy serwis został przeprowadzony zgodnie ze sztuką. Z kolei gotówkowa likwidacja szkody najczęściej wiąże się z zaniżonym kosztorysem – największe różnice w cenach zaobserwować można w kosztach napraw blacharskich i lakierniczych.

W takim przypadku poszkodowany może:

  • złożyć reklamację – odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela nierzadko przynosi pozytywne skutki
  • wnieść pozew cywilny – jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona negatywnie, spór rozstrzyga sąd
  • uzyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania – kancelarie odszkodowawcze oceniają szkody na podstawie dokumentacji, oferują dopłatę klientowi w określonej wysokości; jeśli klient się zgodzi podpisywana jest cesja, a właściciel poszkodowanego pojazdu natychmiast otrzymuje ustaloną kwotę od kancelarii

Dopłata do zaniżonego odszkodowania z OC

Dopłata do zaniżonego odszkodowania z OC to rozwiązanie, które pozwala poszkodowanemu odzyskać tę część odszkodowania, o jaką zaniżono jego świadczenie. Nie ma konieczności dalszych negocjacji z ubezpieczycielem. Dla właściciela samochodu nie ma też znaczenia, jaką kwotę kancelarii uda się odzyskać od ubezpieczyciela – od chwili podpisania cesji sprawę w całości przejmuje kancelaria.

Od chwili zdarzenia do zakończenia całej sprawy należy zbierać pełną dokumentację. Niekiedy dochodzenie swoich praw wymaga dużego zaangażowania, niekiedy zainwestowała własnych środków (zlecenie wykonania opinii rzeczoznawcy czy pomoc prawna). Warto jednak podjąć walkę o wypłatę należnego odszkodowania z OC.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą Automobile Expert.

Fot. Shutterstock.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
395 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *