Ubezpieczenie

OC, AC i assistance — wybieramy ubezpieczenie samochodu

• Zakładki: 438


Jednymi z najpopularniejszych polis na rynku są ubezpieczenia samochodowe. Wybierając je, zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę oraz zakres ochrony. Mogą się one znacznie różnić we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, więc decyzja nie zawsze jest łatwa. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC możemy zdecydować się także na AC bądź assistance. Jaki zakres ochrony mają poszczególne polisy?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Odpowiedzialność cywilna, czyli OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Posiadać je musi każdy właściciel pojazdu. W przeciwnym razie kara może być bardzo dotkliwa i wysoka. Polisa OC przydaje się, kiedy spowodujemy wypadek, ale również wtedy, gdy do kolizji doprowadzi inna osoba kierująca naszym autem. Według polskiego prawa polisa OC dotyczy pojazdu, a nie kierowcy. To ważne ubezpieczenie chroniące nie tylko kierowcę, ale i innych użytkowników drogi.

Ubezpieczenie AC — autocasco

W przeciwieństwie do polisy OC, autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Ubezpieczyciele mogą sami ustalać świadczenia ochronne, jak i ceny. Najlepiej jest więc porównać kilka różnych ofert i wybrać odpowiednią dla siebie. Autocasco chroni kierowcę przed konsekwencjami szkód, nawet jeśli są to szkody na własnym samochodzie i powstały z jego winy. AC ponadto obejmuje ryzyko kradzieży auta, zniszczenia przez zwierzęta oraz następstwa wielu zdarzeń losowych. Co ciekawe, autocasco chroni nie tylko samochód, ale i jego wyposażenie fabryczne, a za dodatkową opłatą także wyposażenie dodatkowe. Dzięki tej polisie nie musimy martwić się o pokrycie kosztów naprawy pojazdu.

Maksymalna ochrona — assistance

Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem jest assistance, czyli usługa nieoceniona. Dzięki niej jako kierowca możemy uzyskać natychmiastową pomoc w razie kolizji, awarii lub też kradzieży auta. W zależności od wariantu może obejmować holowanie po wypadku, samochód zastępczy, dostawę części zamiennych lub pomoc techniczną i medyczną.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
475 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *