Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez uprawnionych psychologów transportu. Badanie psychotechniczne opiera się na wywiadzie, obserwacji, a także zastosowaniu narzędzi diagnostycznych oraz ocenie sprawności psychomotorycznej. Badania psychologiczne trwają od 30 do 60 minut.
Zakres badania psychologicznego kierowców
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w zakres badania psychologicznego kierowcy wchodzą następujące elementy:
- wywiad z osobą badaną i obserwacja jej zachowań;
- badanie przy pomocy narzędzi diagnostycznych takich jak test Ravena (sprawność intelektualna, spostrzegawczość, widzenie przestrzenne), test Poppelreutera (koncentracja uwagi, spostrzegawczość, szybkość działania);
- badanie sprawności psychofizycznej przy pomocy maszyn takich jak aparat Piórkowskiego i aparat krzyżowy, do badania koordynacji wzrokowo-ruchowej, tempa działania, szybkości i adekwatności reakcji;
- badanie osobowości (dotyczy to jednak głównie kierowców zawodowych, a szczególnie prowadzących autobusy i tramwaje).
Jak wygląda badanie psychotechniczne?
Zwykle badanie psychotechniczne rozpoczyna się od testów pisemnych oraz badania sprawności psychofizycznej. Na samym końcu psycholog przeprowadza wywiad z osobą badaną i analizuje jej wyniki testów. Na tej podstawie orzeka o istnieniu lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Całość badań zajmuje najczęściej od 30 do 60 minut, chociaż w niektórych przypadkach badania trwają nieco dłużej (zwłaszcza, jeśli analizowane są cechy osobowości).
Sprawdź koniecznie badania kierowców Zabrze, czyli miejsce przeznaczone dla osób, które mają być poddane badaniom psychotechnicznym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Auto-sugestia.
Fot. Shutterstock